/

"bakarsan beyoglu"

bilgi
 
 

TABELA UYGULAMASI

Ticari hayatın gerektirdiği şekilde markasının, ürünün veya dükkanının göze çarparak fark edilmesini sağlayan girişimcinin ilk önce yaptıracağı iş bir tabela yaptırarak insanların dikkatinin çekilmesini sağlamaktır.

Bir mekanın ne olduğunu anlamamız için girişindeki, önündeki veya başka bir alanda tarif veya reklam yapan bir tabelasını görmek yeterlidir. Aynı şekilde bir resmi kurum, ticari firma veya sosyal mekanların da tabelaları onların varoluşlarını dış dünyaya duyurmada öncelikli araçlarındandır.

Bunların yanında tabelalar her ne kadar ticari tanıtım olarak kullanılsa da , binayı tanımlayan mimari bir unsur olarak ta düşünülmelidir. İşletmeler kendi reklamlarını yaparken aynı zamanda levha halinde binayı kapatmayan belli sınırlar içerisinde kullanılan uygulamalar yapılmalıdır.

Kentsel sit alanında olan Beyoğlu bölgesindeki  binaların bir çoğunu  tarihi bina olduğu için tabela takarken daha özen istemektedir.

Zemin kattaki işletmeler tabelalarını  bina zemini veya cam  üzerine kabartma harf olarak uygulanmalıdır.Üst kattaki işletmeler ise bina giriş kapısı yanına ;binada kaç tane işleme varsa eşit şekilde şeffaf pleksi üzerine isimlerini yazarak tanıtımlarını yapabilirler.