/

"bakarsan beyoglu"

bilgi
 
 

Kasımpaşa'da Bülent Demir caddesinin üst kısmında kalan, Tarihte Tabakhane Meydanı olarak bilinen Kızılay Meydanı, Kasımpaşa ve çevresinde yaşayanların nefes alabileceği bir meydan olarak tasarlanarak halkın kullanımına açıldı.

Kentsel Tasarım Çalışmalarının başında bölge halkı ile toplantılar yapılarak, Proje anlatıldı, halkın fikirleri alındı.
Buradaki çalışmalara Kızılay Meydanı'nın ortasında yer alan, belediyeye ait 32 adet dükkânın yıkılmasıyla başlandı. Bu dükkânlardaki balıkçılar, Bahriye Caddesi'nde inşa edilen yeni balık pazarına taşındı.

Proje'de, Zincirlikuyu ve Dörtkuyu Caddelerini, Kızılay meydanı ile birleştirilerek proje bütünlüğü sağlandı. Yaya kullanımına yönelik olarak tasarlanan meydan zorunlu haller dışında araç kullanımına kapatıldı. Proje çerçevesinde altyapı, katener sistem aydınlatma, sert zemin kaplaması, kent mobilyası gibi çalışmaları tamamlandı.
Meydanı ve sokakları çevreleyen yapıların cephelerinde yapılan düzenlemeyle de tarihi Kızılay Meydanı'nın özüne dönüşü hedeflendi. Öncelikle, görüntü kirliliği yaratan tüm tabela, klima gibi elemanlar tesbit edildi ve söküldü. Yapı sahipleri ile görüşülerek cephe düzenlemelerinin uygulanması, hala devam etmekte.

Meydanda bulunan Tersane Emini Ahmet Ağa çeşmesinin Restorasyonu yapılarak, Kızılay meydanınınTarihi değerleri ihya edilmiştir.